HKD "Lisinski" Našice

• NAZIV: HKD "Lisinski" Našice
  • PREDSJEDNIK: Siniša Zupčić
  • TELEFON: 099 264 84 83

Hrvatsko kulturno društvo „Lisinski“ osnovano je daleke 1889. godine kao pjevačko društvo. Od osnutka pa sve do I. Svjetskog rata u društvu djeluje samo muški pjevački zbor, a u sklopu društva započinje s radom i kazališna družina. Rad društva stagnira za vrijeme II. Svjetskog rata, ali ne prestaje unatoč poteškoćama, a aktivnosti zbora nastavljene su nakon II. Svjetskog rata. U tom razdoblju javlja se inicijativa za osnivanjem folklorne sekcije koja s godinama rada proširuje svoj repertoar. Uz pjevački zbor i folklornu sekciju 1980. godine nekolicina zaljubljenika u tamburu inicirali su osnivanje tamburaške sekcije. Upravo je iz HKD-a „Lisinski“ osamdesetih godina prošlog stoljeća potekla inicijativa za oživljavanjem zaboravljenog glazbenog stvaralaštva prve hrvatske skladateljice Dore Pejačević, a velika kulturna manifestacija održana je o stotoj obljetnici Dorina rođenja 1985. godine. Upravo iz našega društva potekla je nakon toga inicijativa za osnivanjem Osnovne glazbene škole „Dora Pejačević“, a 1997. godine HKD „Lisinski“ pokreće osnivanje Društva prijatelja glazbene kulture „Memorijal Dore Pejačević“.

Danas u društvu djeluje      folklorna sekcija u sklopu koje imamo malu školu folklora, srednji sastav i „A“ sastav  tetamburaški sastav.  U društvu je okupljeno 120  članova koji  iza sebe imaju značajne nastupe kako u Domovini tako i inozemstvu: u Slovačkoj, Rumunjskoj, Mađarskoj, Češkoj, Austriji, Srbiji, BiH i drugdje.