KUD "Ivan Kapistran Adamović" Čepin

• TAJNIK / CA: Mihaela Mak
  • ADRESA: Kralja Zvonimira 96, 31431 Čepin
  • TELEFON: 0998067788, 0951990109

Čepin, kao urbano naselje uz Osijek, nema prepoznatljvu tradiciju folklornih običaja ni nošnji. Od davnina ove su krajeve naseljavali Mađari, Srbi, Slovaci i Hrvati iz svih krajeva (Like, Dalmatinske Zagore, Hercegovine, Bosanske Posavine itd.). Zbog toga nije postojao tradicijski folklorni identitet.Prema prvim zapisima, pohranjenim u Etnografskom muzeju u Osijeku, kulturno djelovanje u Čepinu započinje 1937. godine  pod okriljem udruge "Hrvatsko srce". Pred sam početak II. svjetskog rata rad se prekida. Početkom 80-ih godina,  osniva se KUD „Bratstvo“ Čepin koji uspješno djeluje do početka Domovinskog rata.

KUD "Ivan Kapistran Adamović" Čepin osnovan je 28.studenog 2000. godine na inicijativu nekolicine zaljubljenika u starine i običaje. KUD nosi ime prema Čepinskom plemenitašu i veleposjedniku. Nakon svog osnutka, KUD vrlo brzo okuplja članove i odmah počinje sa intenzivnim radom uz pomoć stručnjaka različitih profila. Ubrzo je organizirana i prva manifestacija "Čepinsko čijalo". Te jeseni 2000. god kreće i velika kulturna manifestacija "Čepinski suncokreti" uz pokroviteljstvo Općine Čepin i IPK Tvornice ulja Čepin. U sklopu centralne manifestacije 2008. god. organizirani su i „Mali suncokreti“, manifestacija koja okuplja dječje folklorne sekcije.

KUD okuplja veliki broj zaljubljenika u pjesmu, ples i običaje naših starih i to u četiri sekcije: starijoj i dječjoj plesnoj sekciji, tamburaškoj sekciji i veziljama. Predsjednik KUD-a  punih trinaest godina bio je gosp. Zdravko Marinović, tajnica gđa. Helena Žeravica i blaganica gđa. Gordana Mak, pod okriljem ovog  vodstva KUD je niz godina ostvarivalo zapažene rezultate. 2013. godine vodstvo KUD-a se promjenilo i predsjednikom je postao gosp. Zlatko Tonković,  tajnica gđa. Mihaela Mak i blagajnica gđica. Ivana Blažević.

Najznačajniji nastupi:
- izvan Hrvatske: Turska (Istanbul), Austrija (Beč), Bosna i Hercegovina (Čitluk, Tomislavgrad, Roško polje), Srbija (Sremska Mitrovica, Sonta, Bački Breg), Mađarska (Mohacs).

-u Hrvatskoj: Zagreb, Nedelišće, Novi Marof, Remetinec, Koprivnica, Đurđevac, Vrlika, Velika Gorica, Sotin, Petrinja, Budaševo, Trnava, Đakovo, Velika Kopanica, Osijek, Slavonski Brod, Valpovo, Orahovica, Brođanci, Tenja, Našice, Bilje itd.
Kulturno umjetničko društvo Ivan K. Adamović danas broji, sveukupno oko stotinjak članova. Rad i djelovanje KUD-a se očituje kroz dvije plesne sekcije, dječja sekcija i odrasla sekcija, tamburaška sekcija, te vezilje. Voditelj dječje sekcije je Jago Radak, a odraslu sekciju vodi gosp. Nenad Sudar.

Djeca pretežito njeguju igre, pjesme i plesove Slavonije, dok odrasli izvode koreografije različitih regija naše države, poput Like, Slavonije, Baranje ali i plesove hrvatskih manjina, Bunjevaca.

Društvo se može pohvaliti sa velikim brojem mladih članova, kako plesača tako i tamburaša, što pozitivno utječe na radnu dinamiku i kvalitetu društva.

Cilj društva je postati prepoznatljivo ime našeg mjesta, ali i promotor  istoga, ostaviti trag na folklornoj sceni, te se istaknuti kvalitetom i osobnošću.