KUD "Lipa" Semeljci

• ADRESA: Kralja Tomislava 16, 31402 Semeljci
  • TELEFON: 098 139-9285
  • FAX: 031/856-197

Bogatstvo folklorne tradicije, pjesme, plesa i narodnih nošnji pretočeno je u jedno od ponajboljih KUD-ova Đakovštine, u KUD „ Lipa “ čija bogata povijest seže daleko u prošlost još za prvi Titov ''Dan mladosti'', kada je ondašnji ''Narodni folklor u Semeljcima'' nastupio na velikoj smotri folklora Slavonije i Baranje koja je bila preteča Đakovačkih vezova, a osnovana je u Semeljcima. Tek desetak godina kasnije, točnije 18.5.1966., semeljački je folklor dobio naziv KUD ''Lipa'' na inicijativu Ive Živkovića – Lovrićevog po kući.

Na brojnim gostovanjima u zemlji i inozemstvu ''Lipa'' je privukla pozornost gledatelja izvornim folklorom, običajima i „lipim ruvom“ svojih baka brižno čuvanim u starim hrastovim škrinjama, otrgnutim od zuba vremena. Njegovanjem naše kulturne baštine, društvo organizira dvije smotre folklora: Kolo na vrbaku u lipnju i Večer jabuka u listopadu kada u Semeljce dolaze zaljubljenici u folklor promičući kulturu svoga kraja.

KUD „Lipa“ djeluje u nekoliko sekcija, okuplja 50 aktivnih članova i njeguje šokačku tradiciju, draž šokačkog kola, sitne zvuke tamburice i otegnutu šokačku pjesmu, a nadasve lijepu narodnu nošnju.

„Lipa“ njeguje običaje našeg semeljačkog kraja i bar na trenutak pokušava prikazati način šokačkog života koji u starim ljudima budi uspomene i sjećanja uz pokoju suzu u očima.

Velika volja, visoki ciljevi, a nadasve ljubav prema našoj tradiciji i kulturi čvrsti su temelji ovog društva koji će se njegovati onoliko dugo koliko ih budemo znali cijeniti.