KUD "Matija Gubec" Donji Miholjac

• TAJNIK / CA: Ivica Bučanac
  • ADRESA: Kolodvorska 2, 31540 Donji Miholjac
  • TELEFON: +38531631629, 031/631-629

KUD “Matija Gubec” Donji Miholjac osnovano je 1947. godine, te djeluje kroz sve ove godine. Okuplja oko 150 amatera različite starosne dobi. Svojim izvedbama na folklornim nastupima, smotrama i drugim događanjima posjetiteljima nastoji pokazati ljepotu mnogobrojnih slavonskih pjesama i plesova izvodeći ih u izvornim narodnim nošnjama kraja čiju folklornu tradiciju predstavljaju i upotpunjuju glazbenom pratnjom na tradicijskim slavonskim instrumentima. Osim iz Slavonije društvo u svom repertoaru izvodi pjesme i plesove i ostalih krajeva naše domovine. Svojom ljubavlju prema nošnji, tamburici, te folkloru, a stalnim radom na folklornim smotrama ovo društvo postiže značajne rezultate.

Uz pokroviteljstvo Grada društvo organizira smotru folklora “Miholjačko sjelo” koja se održava u drugom tjednu srpnja.Osim manifestacije “Miholjačko sijelo” KUD je 2012. godine bio domaćin X. Smotre KUD-ova “Matija Gubec” na kojoj se okupljaju KUD-ovi “Matija Gubec” iz naše te susjednih nam država.

Gostovali su na folklornim smotrama po cijeloj Hrvatskoj, te u Mađarskoj, Francuskoj, Austriji, Poljskoj, Makedoniji, Njemačkoj, Švedskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Sloveniji. Svojom ljubavlju prema nošnji, tamburici, te folkloru, a stalnim radom na folklornim smotrama postiže značajne rezultate. KUD „Matija Gubec“, Donji Miholjac kroz sve ove godine rada i djelovanja dobio je i mnoga priznanja, a navodimo najznačajnija:

* 1953. godine Diplomu za razvoj kulture od saveza Kulturno umjetničkih društava Zagreb
* 1977. godine Povelju prosvjetnog sabora Hrvatske
* 1981. godine Plaketu općine Donji Miholjac