KUD "Vesela Šokadija" Koritna

• TAJNIK / CA: Anica Maleševac
  • ADRESA: Kolodvorska 1, Koritna
  • KONTAKT: 091/285-5014

Sami početci amaterskoga djelovanja vezanoga uz folklor Koritne sežu u početke 20. stoljeća, kada su mještani Koritne nastupali pod ogrankom Seljačke Sloge. Kao udruga je kulturno umjetničko društvo pod imenom „Vesela Šokadija“ registrirano 1950. g i od tada uspješno djeluje, uz povremene prekide, do današnjeg dana. Njegujući pjesme i plesove sela Koritne, društvo je nastupalo diljem Lijepe naše, ali i izvan granica domovine. Nastupali su na smotrama folklora od Vinkovaca do Metkovića, a, naravno stalni su gosti Đakovačkih vezova.

Koritna je izvor bogate kulturne baštine, veliki broj običaja još uvijek živi u Koritni, neizrecivo bogatstvo narodnoga ruha – svi članovi posjeduju svoje vlastite narodne nošnje naslijeđene od predaka. Društvo broji pedesetak članova koji su podijeljeni u tri skupine (folklorna, tamburaška i pjevačka), dobna struktura folklorne skupine je od 20 do 30 godina. KUD „Vesela Šokadija“ organizator je folklornih večeri: „Poklade su, milo janje moje“, koje se održavaju na pokladnu nedjelju kada nam dolaze KUD-ovi iz cijele Hrvatske. Sudjelujemo i u organizaciji Đakovačkih vezova ugošćujući skupine koje sudjeluju na Vezovima.