KUU "Franjo Ebling" Sveti Đurađ

• VODITELJI: Stanislav Čamagajevac
  • TAJNIK / CA: Ivica Balić
  • TELEFON: 031/642-072

KUU "Franjo Ebling" bavi se njegovanjem kulturne baštine i folklornih običaja sela Sveti Đurađ. Udruga je osnovana 1934. godine, a njezin osnivač i utemeljitelj je bio Franjo Ebling, seoski učitelj koji je radio u osnovnoj školi u Svetom Đurđu 30-ih godina dvadesetog stoljeća.

Udruga broji 50-ak aktivnih članova, podijeljenih u nekoliko sekcija - plesna, acapella i tamburaška skupina. Stručni voditelj svih skupina je gospodin Stanislav Čamagajevac.

Udruga je do sada sudjelovala na različitim smotrama folklora:
- "Vinkovačke jeseni"
- "Đakovački vezovi"
- "Ljeto valpovačko"
- "Miholjačko sijelo"
- "Šokačka kraljica" 2011. - Tordinci
- Semeljci, Darda, Biograd (NM) Jakšić i dr.

Smotra koju organizira KUU "F. Ebling" je smotra pokladnih običaja pod nazivom "U Varoš na poklade". Smotra uvijek ima brojnu posjećenost jer je svojim sadržajem vrlo zanimljiva.

Udruga je obnovila još jedan stari običaj, a to je običaj pečenja rakije repovače. Repovača je vrlo jaka rakija, a stari mještani Svetog Đurđa, vrijedni i čestiti Šokci, kažu da je u pametnim količinama ljekovita.