SKUD "Ivan Brnjik Slovak" Jelisavac

• ODGOVORNE OSOBE: Slavko Hulak
  • ADRESA: Jana Žiške 3, Jelisavac

Slovačko kulturno umjetničko društvo »Ivan Brnjik Slovak« iz Jelisavca osnovano je 1967. godine. Jelisavčani su na čelu s učiteljem Tomislavom Rajkovićem odlučili održati slovačke narodne običaje i tradicije svojih predaka te ih prenijeti na pozornicu putem pjesme, glazbe i plesa. Od samog početka su generacije folklorista težili k očuvanju, njegovanju i prezentaciji ne samo bogate slovačke tradicije, već i izvornih jelisavačkih običaja i navika.

Tijekom vremena se folklorno društvo razvilo u vodećeg predstavnika očuvanja kulturnih vrijednosti Slovaka u Hrvatskoj. Prezentira slovački folklor na raznim kulturnim događajima, festivalima i smotrama u svim krajevima Hrvatske, kao i u inozemstvu.

Društvo danas ima oko 100 članova: pjevača, svirača, plesača. Osim odrasle plesne i glazbene skupine, u društvu se odgaja i nadolazeća mlada generacija, pri čemu se razvija odnos prema tradicijama već od djetinjstva, zahvaljujući dječjoj glazbenoj i plesačkoj skupini. U sklopu društva također djeluje i crkveni orkestar i pjevački zbor, koji redovito nastupa na svim većim euharistijskim slavljima.

Neprekidno se radi na poboljšavanju koreografije plesa, prikupljanju i obradi novih, kao i tradicijskih elemenata i pjesama iz svih krajeva Slovačke.

Danas je SKUD Ivana Brnjika Slovaka stabilna i atraktivna udruga, koja svojim izvedbama plijeni pozornost svih ljubitelja folklora te je zasigurno najvećim ponosom Jelisavca.